In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Do przodu trzeba iść,
marzenia spełniać śmiało,
choćby nie wiem jak padało,
nie dać się zatopić morzu łez.
Jeśli kochać to tylko szczerze,
jeśli śnić to tylko z pasją.
Być młodym - duchem,
niech nasze marzenia nigdy nie zasną,
niech światełka w nas nie gasną.
Żyć kiedy nadzieję odbierają,
pomagać tym...
których inni nie zauważają
wierzyć że.. jakiś anioł
zawsze będzie w pobliżu..

Odwiedziny
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj19
mod_vvisit_counterWczoraj10
mod_vvisit_counterTen tydzień68
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień190
mod_vvisit_counterTen miesiąc588
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc572
mod_vvisit_counterWszystkie88399

Moja historia

Martynka przyszła na świat 11 czerwca 2003 roku. Urodziła się jako wcześniak z wadami wrodzonymi: rozszczepem kręgosłupa(przepukliną oponowo-rdzeniową), wodogłowiem, pęcherzem neurogennym. Otrzymała 1 pkt. w skali Apgar, ponieważ biło jej tylko serduszko. Musiała być poddana tlenoterapii.

Pierwsze tygodnie jej życia to pobyt w specjalistycznej klinice w Poznaniu, gdzie przeszła dwie operacje. Zamknięto plastycznie przepuklinę oraz założono układ zastawkowy komorowo-otrzewnowy z powodu wodogłowia. Po zabiegach operacyjnych Martynka była bardzo słaba. Nie potrafiła nawet samodzielnie pić. Lekarze stwierdzili u Martynki częściowy niedowład i obniżone napięcie mięśniowe kończyn dolnych. Martynka od urodzenia wymaga stałej rehabilitacji i leczenia. Jest pod opieką wielu specjalistów: ortopedy,rehabilitanta, urologa, neurochirurga i innych.

Córka najpierw była rehabilitowana metodą Vojty, która przyniosła bardzo duże efekty. Teraz ma 9 lat i od pewnego czasu ćwiczenia prowadzone są metodą NDT-Bobath oraz PNF. Martynka uczęszcza także na hipoterapię i zajęcia rozwijające z dogoterapią w "Krainie Wiedzy. W tej chwili  na nóżki musi mieć zakładane specjalne ortezy, dzięki którym może powoli chodzić. Jednak są to krótkie dystanse, ponieważ szybko się męczy i chód jest chwiejny, niestabilny.Wtedy już siada na wózek. Brak jej jeszcze dobrej równowagi. Problemem są również stopy płasko-koślawe, które były dwukrotnie operowane w specjalistycznej Klinice Ortopedycznej w Zakopanem. Martynka ma także pęcherz neurogenny, co oznacza konieczność cewnikowania. Co pewien czas ma wykonywany zabieg (botoks) ,co powoduje jego większą pojemność. Dzięki temu zmniejszają się dolegliwości z tym związane.


Mimo wielu przeciwności losu nasza Martynusia jest wesołą i pogodną dziewczynką, a każdy jej uśmiech jest dla nas wielką radością.

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web SolutionsCopyright © 2011
Projekt i realizacja NatiDesign